1200 x 80 DMirror
 
 

67 වැනි ඉන්දීය ජාතික සිනමා සම්මාන උළෙලේ ජයග්‍රාහකයන් ඊයේ (22) දින නව දිල්ලියේ දී ප්‍රකාශයට පත් කෙරුණි. 
 

ඉකුත් වසරේ මැයි මාසයේ දී සම්මාන උළෙල පැවැත්වීමට නියමිතව තිබුණ ද කොවිඩ්-19 වසංගත තත්වය නිසා එය කල් දැමුණු බැවින් 2019 වසරේ සිනමාපට ද මෙහිදී සම්මානයට පාත්‍ර විය.

ප්‍රියදර්ශන් අධ්‍යක්ෂණය කළ Marakkar: Lion of the Arabian Sea (මලයාලම්) එහිදී හොඳම වෘතාන්ත සිනමාපටයට හිමි සම්මානය දිනා ගන්නා ලදී. කොවිඩ්-19 වසංගත තත්වය නිසා මෙම චිත්‍රපටය තවමත් සිනමාශාලාවල ප්‍රදර්ශනය කර නැත. 

හොඳම රංගන ශිල්පියාට හිමි සම්මානය ශිල්පින් දෙදෙනකුට හිමිවිය. ඒ බොන්ස්ලේ (හින්දි) සිනමාපටය වෙනුවෙන් මනෝජ් බජ්පායි සහ අසුරන් (දමිල) සිනමාපටය වෙනුවෙන් ධනුෂ්ට ය. 
 
පන්ගා (හින්දි) සහ මනිකර්ණික (හින්දි) යන සිනමාපට දෙකෙහි දැක්වූ රංගන කුසලතාවය වෙනුවෙන් හොඳම රංගන ශිල්පිනිය ලෙස සම්මානයට පාත්‍ර වූයේ කන්ගනා රනවුත් ය.

හොඳම සහාය රංගන ශිල්පියා ලෙස විජය සේදුපති Super Deluxe (දමිල) සිනමාපටය වෙනුවෙන් සහ හොඳම සහාය රංගන ශිල්පිනිය ලෙස පල්ලවී ජෝෂි The Tashkent Files (හින්දි) සිනමාපටය වෙනුවෙන් සම්මාන දිනා ගත් හ.  
 
national awards 2019 1
 
67 වැනි ඉන්දීය ජාතික සිනමා සම්මාන උළෙලේ අනෙකුත් සම්මාන බෙදී ගියේ මෙලෙසිනි,

Best Director: 
Sanjay Puran Singh Chauhan for Bahattar Hoorain (Hindi)


Best Debut Film of a Director: 
Mathukutty Xavier for Helen (Malayalam)


Best Child Artist: 
Naga Vishal for KD (Tamil)


Best Action Direction: 
Avane Srimannarayana (Kannada), Vikram Mor


Best Choreography: 
Maharishi (Telugu), Raju Sundaram


Best Special Effects: 
Marakkar: Lion of the Arabian Sea (Malayalam), Siddharth Priyadarshan


Special Jury Award: 
Oththa Seruppu Size 7 (Tamil), Radhakrishnan Parthiban


Best Lyrics: 
Prabha Varma for Kolaambi (Malayalam)


Best Music Direction: 
D. Imman for Viswasam (Tamil)


Best Background Music: 
Prabuddha Banerjee for Jyeshthoputro (Bengali)


Best Make-up Artist: 
Ranjith for Helen (Malayalam)


Best Costumes: 
Sujith Sudhakaran and V. Sai for Marakkar: Lion of the Arabian Sea (Malayalam)


Best Production Design: 
Anandi Gopal (Marathi), Sunil Nigwekar and Nilesh Wagh


Best Audiography (Location Sound Recordist): 
Iewduh (Khasi), Debajit Gayan


Best Audiography (Re-recordist of final mixed track): 
Oththa Seruppu Size 7 (Tamil), Resul Pookutty


Best Screenplay (Original): 
Jyeshthoputro (Bengali), Kaushik Ganguly


Best Screenplay (Adapted): 
Gumnaami (Bengali), Srijit Mukherji


Best Screenplay (Dialogue Writer): 
The Tashkent Files (Hindi), Vivek Ranjan Agnihotri


Best Cinematography: 
Jallikattu (Malayalam), Gireesh Gangadharan


Best Editing: 
Jersey (Telugu), Navin Nooli


Best Children’s Film: 
Kastoori (Hindi)


Best Film on Environment Conservation: 
Water Burial (Monpa)


Best Film on Social Issues:
Anandi Gopal (Marathi)


Best Film on National Integration: 
Tajmahal (Marathi)


Best Popular Film Providing Wholesome Entertainment: 
Maharishi (Telugu)


Best Female Playback Singer: 
Savani Ravindra for Bardo (Marathi)


Best Male Playback Singer: 
B Praak for Kesari (Hindi)
Best Films in Each Language:

Best Hindi Film: 
Chhichhore
Best Telugu Film: 
Jersey

Best Malayalam Film: 
Kalla Nottam


Best Tamil Film: 
Asuran

Best Paniya Film:
Kenjira


Best Mishing Film: 
Anu Ruwad


Best Khasi Film: 
Iewduh


Best Chattisgarhi Film: 
Bhulan the Maze


Best Haryanvi Film: 
Chhoriyan Chhoron Se Kam Nahi Hoti


Best Tulu Film: 
Pingara


Best Punjabi Film: 
Rab Da Radio 2


Best Odia Film: 
Kalira Atita and Sala Budhar Badla (shared)


Best Manipuri Film:
 Eigi Kona


Best Marathi Film: 
Bardo
Best Konkani Film:
 Kaajro


Best Kannada Film: 
Akshi


Best Bengali Film: 
Gumnaami


Best Assamese Film: 
Ronuwa - Who Never Surrender


Special Mentions: 
Biriyani (Malayalam), 
Jonaki Porua (Assamese), 
Lata Bhagwan Kare (Marathi) and 
Picasso (Marathi)


Non-Feature Film Awards
Best Voice-over/ Narration: Sir David Attenborough forWild Karnataka (English)


Best Music Direction: 
Bishakhjyoti for Kranti Darshi Guruji - Ahead of Times (Hindi)


Best Editing: 
Arjun Gourisaria for Shut Up Sona (Hindi/ English)


Best Audiography: 
Radha (Musical), Allwin Rego and Sanjay Maurya


Best On-Location Sound Recordist: 
Rahas (Hindi), Saptarshi Sarkar


Best Cinematography:
Savita Singh for Sonsi (Hindi)


Best Direction: 
Sudhanshu Saria for Knock Knock Knock (English/ Bengali)


Best Film on Family Values: 
Oru Paathira Swapnam Pole (Malayalam)


Best Short Fiction Film: 
Custody (Hindi/ English)


Special Jury Award: 
Small Scale Societies (English)


Best Animation Film: 
Radha (Musical)


Best Investigative Film: 
Jakkal (Marathi)


Best Exploration Film: 
Wild Karnataka (English)
Best Educational Film: 
Apples and Oranges (English)


Best Film on Social Issues: 
Holy Rights (Hindi) and Ladli (Hindi)


Best Environment Film: 
The Stork Saviours (Hindi)


Best Promotional Film: 
The Shower (Hindi)


Best Arts and Culture Film: 
Shrikshetra-Ru-Sahijata (Odia)


Best Biographical Film: 
Elephants Do Remember (English)


Best Ethnographic Film: 
Charan-Atva The Essence of Being a Nomad (Gujarati)


Best Debut Non-Feature Film of a Director:
Raj Pritam More for Khisa (Marathi)


Best Non-Feature Film: 
An Engineered Dream (Hindi)


 
Other Awards
 

Most Film Friendly State: 
Sikkim


Best Book on Cinema: 
A Gandhian Affair: India’s Curious Portrayal of Love in Cinema, by Sanjay Suri

(Special mentions: 
Cinema Paharana Manus by Ashok Rane and Kannada Cinema: Jagathika Cinema Vikasa-Prerane Prabhava written by PR Ramadasa Naidu)

Best Film Critic: 
Sohini Chattopadhyay
(අවාරා)

 

 


 

The Leader TV

පැහැරගත් මාධ්‍යවේදියාගේ ඇත්ත කතාව - පොලිසියේ කෙරුවාවත් හෙළිවෙයි!

 

සර්ට උදව් කරපු බුලිතල අද කෝ ?

logo

subscribeYT

subscribeYT

නවතම පුවත්